Resultat af Kart Cup Syds afdeling i Skærbæk 2013

Den endelige stilling i alle klasser i Kart Cup Syd her som PDF format.

Stilling_KCS_2013_ver9

Ca 60 deltagende gokart kørere havde tilmeldt sig fra de 5 klubber, Søndersø, Grindsted, Als og Vojens. Alle med det mål for øje, at forbedre deres placeringer i Kart Cup Syd

eller bare deltage i løbet som træning i at deltage i et rigtigt Gokart løb.

Det skulle vise sig at flere af placeringerne ikke var sikre før det sidste løb og der skulle virkelig kæmpes i alle klasser for at få en bedste plads.

I det aller mindste klasser såsom Miniput, er de endnu ikke 8 år gamle, og her gjalt det dog mest kun om at gennemføre, men kampgejsten var allerede at se i øjnene på disse.

Alle andre klasser som aller er for deltagere over 8 år, blev der kæmpet med næb og klør.

Der blev kørt træning fra morgenstunden og derpå følgende tidtagning.

efter 2 løb skulle finalen køres og disse finaler endte således

Klubtilhørsforhold:

MSS = Motor Sport Sønderjylland i Skærbæk

AGK = Als Gokart Klub

GGK = Grindsted Gokart Klub

SKK = Søndersø Karting Klub

VKK = Vojens Karting Klub

I Miniput under 8 år blev resultatet:
1. Mikkel Magnussen SKK
2. Alexander Jensen
3. Magnus Germansen GGK
4. Karoline Kriklywi SKK
5. Celina Møller GGK

Sidste Klubløb Youngtimer 2013 Gokart Center Skærbæk 12-10-2013. 006
Ovenfor ses Microerne klar til at køre deres runder.

Cadett Mini:
1. Magnus M Kriklywi SKK
2. Kevin Brandborg GGK
3. Christoffer Peter Christensen VKK

Cadett Junior:
1. Mads E. Hansen SKK
2. Rasmus Bush GGK
3. Mikkel Thygesen MSS

Rotax Mini:
1. Patrik Sandall Mathiesen VKK
2. Bennet Ahrens MSS

Rotax Mini:
1. Mikkel Thygesen MSS
2. Emil Iskov Friis
3. Kevin Mathiesen VKK

Rotax Senior:
1. Ole Petersen MSS
2. Andreas Top Jensen MSS
3. Nicolai Kolmos Schmidt AGK

Rotax Futura:
1. Jan Andersen GGK
2. Bo G. Kristensen MSS
3. Per Thomsen GGK

KF National:
1. Ole Petersen MSS
2. Rasmus Andersen GGK
3. Nicolaj Bjerre GGK

Sidste Klubløb Youngtimer 2013 Gokart Center Skærbæk 12-10-2013. 004

KF Old Boys:
1. Kim Hansen GGK
2. Michael Clausen GGK

KZ2:
1. Michael Kristensen GGK
2. Lasse Poulsen SKK
3. Mads Bild SKK

Tank penge til MSS

<a href='http://m-s-s.dk/klubben/kalender-2/'>Kalenderen</a>